
MILLINE JALATS ON ÕIGE?
Jalats peab jalale vastama nii pikkuselt kui ka laiuselt. Jalg ei pea jalatsile sobima – jalats peab jalale sobima. Isegi jalatsi kerge surve jalale võib põhjustada nii teravaid valusid jalas kui ka kroonilisi haigusi.
Paljud jalaprobleemid on otseselt seotud jalatsitega ja isegi kui jalatsid ei ole probleemi põhjustajad, võivad need olla juba olemasoleva probleemi süvendajad.
Ühtki jalaprobleemi või -haigust ei saa lahendada arvestamata, et jalatsitel on selles oluline roll.
MIDA PEAB JALATSITE VALIMISEL SILMAS PIDAMA
- Jalatsi sisetalla pikkus peab vastama jalalaba pikkusele!
- Numbri kontrollimiseks pange mõlemad jalatsid jalga ja kõndige natuke edasi-tagasi, et tunnetada, kas mõlemad jalatsid on mugavad
- Jalatsid peavad jalale vastama nii pikkuselt kui laiuselt. Minge jalatseid ostma pärastlõunal, sest päeva jooksul vajuvad jalad väsimusest veidi laiemaks ja tursuvad.
- Jalatsi nina peab olema piisavalt lai, et kõik varbad ennast seal mugavalt tunneksid. Varbaosa paremaks tunnetamiseks tõuske valitud jalatsites kikivarvule. Kui teie varvastel seejuures valus hakkab, pole need jalatsid teie jaoks õiged.
- Jalatsi ninaruum peab olema piisavalt kõrge, et see varvastele ei suruks. Varbaid peab jalatsi sees saama vabalt üles-alla liigutada.
- Jalats peab toetama pöiavõlvi
- Tald ei tohi olla liialt paks ja jäik
- Kannakapp peab olema painduv, aga samas tugev, et toetada pahkluud
- Väga pehme tald ei ole hea valik, sest see võib häirida jala ja sellega seoses terve keha stabiilsust
- Ühtki jalatsit ei tohi kunagi liiga kõvasti kinni nöörida!
Need on peamised, aga kaugeltki mitte kõik nõuanded. Jalatseid valides tuleb alati mõelda mitte moevooludele, vaid oma jalgadele, nende iseärasustele ja sellele, kus jalatseid kanda kavatsete või kuhu nendega minna plaanite. Jalatsitega seotud jalaprobleemidele spetsialiseerunud asjatundja, saab teile jalanõude valimisel isiklikult appi tulla, nõustada ning aidata langetada õige valik.